Recenze NEJEN střeleckých kurzů

Pistole Glock 19 gen5 9x19mm

glock

Vytvořeno: 1.12.2019
Aktualizováno: 1.6.2022

Když jsem si vybíral svoji první zbraň, tak jsem výběr postupně zúžil na dvě zbraně, a nakonec jsem se rozhodl pro pistoli Walther PPQ M2 v ráži 9x19mm. Jsem si jistý, že jsem si vybral dobře. Jedná se o spolehlivou zbraň, se kterou dosahuji, z mého pohledu, docela dobrých výsledků, a navíc se mi i líbí. Nicméně, ne vždy může mít člověk u sebe svoji zbraň, a tak si myslím, že je vhodné v rámci univerzálnosti výcviku, umět střílet i s jinými zbraněmi. Čehož je pěkným důkazem video zveřejněné na YouTube, kde instruktor a majitel v jedné osobě, jedné velké české společnosti zabývající se výcvikem v obranné střelbě, poté co se mu opakovaně nedaří provést jednu techniku, hodí svoji zbraň značky Heckler and Koch na zem a jde si pro Glocka na kterého je zvyklý. K něčemu takovému bych se nechtěl dopracovat. A tak jsem se rozhodl, že to, co umím s jednou zbraní, se chci naučit i s dalšími. Jaká jiná by měla další zbraň být než ta nejrozšířenější po celém světě. Glock. Pokud totiž nebudete mít svoji zbraň a dostanete se k nějaké jiné, tak je nejpravděpodobnější, vzhledem k jeho rozšíření, že to bude právě Glock. Při výběru mé první zbraně jsem se rozhodoval mezi Walthrem PPQ a Glockem 19/17. Obě zbraně splňovaly mé požadavky: pistole s polymerovým rámem, s jednoduchým ovládáním, bez pojistky a bez kohoutu. Spolehlivá, za rozumné peníze, mezi patnácti a dvaceti tisíci korun. V ráži 9x19, s kapacitou alespoň patnáct nábojů, která se běžně prodává, aby nebyl problém sehnat příslušenství a náhradní díly. Obě tyto zbraně mají navíc téměř shodné všechny parametry, a tak nakonec konečný verdikt padl na základě vzhledu. Walther PPQ se mi od začátku líbil, kdežto Glock se svými hranatými a strohými tvary, se mi vyloženě nelíbil, takže to bylo jasné. Jak jsem již psal na začátku, jsem přesvědčený, že jsem se rozhodl správně. Vzhledem k tomu, že vzhled bylo to jediné, co mi na Glocku vadilo, tak jsem neměl zásadní problém s tím, aby to byla má druhá zbraň. Přeci jen není to ozdoba na parádu, ale obranný prostředek, který musíte navíc nosit skrytě. A neumět střílet s nejrozšířenější zbraní jenom proto, že se mi nelíbí, by bylo přinejmenším hloupé.

Další rozhodování bylo, zda Glock 19 nebo 17. Popravdě řečeno toto rozhodnutí mi trvalo déle, než když jsem se rozhodoval mezi Walthrem a Glockem. Dlouho tento souboj vedl Glock 17, ale až když jsem si důkladně rozebral, proč si vlastně chci koupit další zbraň a kterým směrem chci svůj trénink směrovat, tak jsem došel k závěru, že Glock 19 je lepší volba. Glock 17 je velká zbraň, těžší, s větším prostorem pro ruce a střelba s ním by měla být snazší, a tak by přechod z Walthera na Glocka 17 neměl být takový problém. Protože si ale chci svůj trénink ztěžovat, tak pořídit si Glock 19 bylo logičtějším krokem, přeci jen je o trochu menší než Walther PPQ. Jedinou úpravu zbraně, kterou jsem provedl, byla výměna mířidel. Nechal jsem si nainstalovat úplně stejná, jako mám na Waltherovi, a to tritiová mířidla se světlovodným vláknem Truglo TFX PRO. Ze všech možných nabízených generací jsem se rozhodl pro tu nejnovější, tedy pátou generaci. Opět si odpustím technický popis a podrobnou recenzi. Technické parametry jsou na stránkách všech prodejců, takže je zbytečné je přepisovat a na provádění recenzí zbraní se najdou fundovanější lidé. Takže zde popíšu pouze mé zkušenosti s touto zbraní, popřípadě rozdíly mezi Glockem a Walthrem, na které jsem při tréninku a používání narazil. Co se týče tréninku, tak jsem prostě dokončil celý jeden tréninkový cyklus s Walthrem a nový tréninkový cyklus jsem začal s Glockem, včetně suchého i ostrého tréninku a zároveň jsem začal Glocka i denně nosit. Proto jsem si pořídil další dva zásobníky, abych mohl mít dva na nošení a dva na sušení. Abych zachoval kompaktnost zbraně, tak jsem zásobníky ponechal tak jak se prodávají, tedy s kapacitou na 15 nábojů.

01/2020

Když jsem si Glocka přivezl domu, tak jsem ho začal ihned porovnávat s Waltherem PPQ. Na první pohled je vidět, že Glock je výrazně menší. Dle TTD je menší jen o několik milimetrů, ale když ho vezmu do ruky, tak se mi zdá, že je menší daleko více. Nechci, aby to vyznělo jako výtka. Chtěl jsem menší zbraň, a tak ji mám. Glock 19 je menší ve všech směrech. Když z obou zbraní vyndám zásobníky a uchopím Walthera, tak se mi na rukojeť vejdou přesně tři prsty, kdežto u Glocka pouze dva a půl prstu. S Waltherem je tedy pevnější a jistější úchop. Walther má podstatně větší lučík a nehrozí u něj, že bych se ukazovákem opřel o jeho přední hranu, a to ani v rukavicích. U Glocka prst o lučík opřený mám, a to celkem výrazně. Walther má určitě lepší tvar rukojeti a tím nemám na mysli přední část, kterou má Glock rovnou a kde má Walther vybrání pro prsty, ale zadní část. Walther má tuto část znatelně zaoblenou a díky tomu se rukojeť pěkně zaboří do dlaně a dokonale ji vyplní. Glock má tuto část rovnou a ve dlani mi nesedí tak pěkně. Při zapíchnutí s Waltherem mám mířidla pěkně srovnaná. Při zapíchnutí s Glockem mám mušku o něco výš, než by bylo třeba. Myslím si, že je to způsobeno právě tvarem zadní části rukojeti. Naopak překvapivě nevidím žádný rozdíl v úchopu v přední části a zdá se mi, že vybrání pro prsty u Walthera má na můj úchop minimální vliv.

Glock má o celých 5,5mm níže položenou hlaveň, což by se mělo příznivě projevit při rychlém sledu opakovaných výstřelů a lepším zvládání zpětného rázu. Mezi horní hranou dlaně a spodní částí závěru jsou u Glocka pouze 2mm, kdežto Walther zde má celých 6mm. Horní hrana závěru je od horní hrany dlaně vzdálená 26mm u Glocka a 33mm u Walthera. Již zmiňovaná osa hlavně je od horní hrany dlaně vzdálená 16mm u Glocka a 21,5mm u Walthera. Glock má dokonce i užší závěr, a to 25mm, oproti 28mm u Walthera. Takže Glock 19 má lepší předpoklady pro skryté nošení než Walther PPQ. Zásobník je u Glocka nižší, ale širší a 15 náboj do něj lze napáskovat velmi obtížně. Toto jsou základní rozdíly mezi těmito dvěma zbraněmi. O další poznatky se podělím, až začnu s Glockem trénovat.

No a co se týče strohého vzhledu u Glocka 5. generace, tak mi nijak zvlášť nevadí. Nejnovější generace je zaoblenější než generace předchozí. Povrchová úprava závěru je bezchybná, všechny díly jsou kvalitně opracované a plastový rám je bez přetoků a ostrých hran. Přesně tak, jak by to u kvalitní moderní zbraně mělo být. Jsem zvědavý, jak se bude s Glockem 19 střílet a sušit a jak se bude nosit.

05/2020

První dojmy po 3měsíčním každodenním nošení, pravidelném suchém tréninku a vystřílení několika set nábojů, jsou vesměs pozitivní. Přesto, že mám Glocka osazeného podvěsnou svítilnou a pouzdro je ve spodní části, tím pádem širší, tak to při nošení ve vnitřním pouzdře není znát. Vsedě v autě o pouzdře samozřejmě vím, ale není to nic, co by bránilo, ho takto nosit. Ani v ostatních polohách jsem zatím nenarazil na důvod, proč by to nemělo jít. Jak jsem se již zmiňoval, Glock 19 je papírově o něco málo menší než Walther PPQ. Když se položí zbraně vedle sebe, tak se zdá Glock ještě menší. Největší rozdíl je ale při skrytém vnitřním nošení. Zatímco u Walthera je pod tričkem trochu znát botka zásobníku, a to i u neprodlouženého, tak u Glocka to tak není. Připadá mi, že pouzdro tlačí Glocka více k tělu, než to dělá u Walthera. Z toho ale vyplývá jedna nevýhoda. A to je tasení zbraně. Není to nic zásadního, ale je potřeba se na správný úchop více soustředit. Přesto se mi podařilo hned při prvním ostrém tréninku, tasení ze skrytého vnitřního nošení o 0,2s rychlejší než s Walthrem po 3 letech tréninku. Přijde mi, že u Glocka je trochu delší reset spouště a že se pojistka spouště občas zadrhne. To může být ale tím, že se jedná o zcela novou zbraň. Hlavní rozdíl ve spoušti je ale ten, že u Walthera se spoušť po zmáčknutí spouště, vrátí do přední polohy, zatímco u Glocka zůstane v zadní poloze. Což vadí pouze při suchém tréninku. Při střelbě se spoušť samozřejmě vrátí do přední polohy i u Glocka. Při mířené střelbě mám zásahy nad záměrným bodem. U Walthera jsem je měl pod záměrným bodem. Celkový rozdíl zásahů z Glocka a Walthera při mířené střelbě na střed na 7m je přibližně 5cm. Toto se projeví i při dynamičtější střelbě. U Walthera jsem míval zásahy ve střední až spodní části vitální zóny, a u Glocka je mám ve střední až horní části. Důležité ale je, že jsou stále ve vitální zóně.

Suchý trénink je s Glockem celkem bezproblémový. Zásobníková šachta je rozšířená, což by mělo usnadňovat zavádění zásobníku při přebíjení. Nevím, jestli je díky tomu přebíjení snazší, rozhodně je ale obtížnější odstraňování zádržky. Když se totiž snažím uchopit botku zásobníku, abych ho mohl vytrhnout ze zásobníkové šachty, tak celkem logicky uchopím nejširší část, která se v této části nachází, a to je právě ono rozšíření zásobníkové šachty. Patka zásobníku je pod ním velmi dobře schovaná a rozhodně to není to, co by mi jako první přišlo pod prsty. Nevím, z jakého důvodu konstruktéři nového Glocka, udělali v zadní části zásobníkové šachty půlkruhové vybrání. V přední části je také, ale tam je odkryté a umožnuje při zádržce snadněji vytrhnout zásobník ze zbraně. V zadní části je ale toto vybrání z vnější strany překryté výměnným hřbetem, takže nevím, proč tam vůbec je. Když totiž zavádíte zásobník do zbraně a máte ho pod trochu větším úhlem, než byste měli mít, tak narazíte na ostrou hranu tohoto vybrání a přebití je tak pomalejší. Nechápu, proč vnitřní strany zásobníkové šachty mají zkosení pro snadnější zavádění zásobníku, když v zadní části je ostrá hrana, o kterou se zásobník může zarazit. Což se bohužel stává. Přitom by stačilo, aby zadní vnitřní strana byla rovná až dolů, popřípadě měla stejné rozšíření, jaké mají boky. Další nepříjemnost při přebíjení je kratší zásobník a kratší rukojeť. Občas se mi povede přiskřípnout si spodní hranu ruky mezi zásobník a zásobníkovou šachtu, což není nic příjemného. Občas se mi rovněž nepodaří dorazit zásobník, protože malíková hrana ruky přečnívá přes zásobníkovou šachtu, a když si nedám pozor, tak narazím dlaní ruky držící zásobník právě na malíkovou hranu ruky držící zbraň. Samozřejmě, že takto zásobník nedorazím a musím upravit úchop zbraně a zásobník dorazit ještě jednou. Stejně tak se menší zásobník hůře vyjímá z pouzdra. Ale to je daň za menší zbraň. Z čeho jsem měl trochu obavy, ale ukázalo se, že zbytečně, je velikost záchytu závěru, který je o dost menší než u Walthera. Jeho ovládání pouze dominantní anebo nedominantní rukou je naprosto bezproblémové. O trochu horší je to s tlačítkem zádržky zásobníku, kde je dost silná pružina. Palec dominantní ruky s tím nemá problém, ale ukazovák nedominantní ruky s ní docela zápasí.

Co se týče střelby, tak se z Glocka 19 5. generace, střílí velmi pěkně. Musím se přiznat, že jsem to nečekal. Nenarazil jsem na techniku, která by mi s Glockem šla hůře než s Walthrem. Problém není ani s rychlostí ani s přesností. Na to, jak ho mám krátce, mě překvapilo, jak rychle jsem se s ním sžil.

VP

Glock 19

© 2018-2024 Recenze NEJEN střeleckých kurzů
Design by VP